You did not login yet ثبت نام :: ورود :: IP: 184.73.126.70 | Date & Time شنبه دوم خرداد ۱۳۹۴ |
Advertising
[مقاله] [درجه اهميت: معمولی] - رژیم غذایی و گروه خونیBlood type diet

تعریف؛ این رژیم روشی است که به گروه خون فرد بستگی دارد. دکتر پیتر آدامو در کتابش به نام -براساس گروه خونتان رژیم بگیرید- این ایده را که گروه خونی هر شخصی تعیین می کند چه غذایی برای سلامت او مفید یا مضر است را ارائه می دهد.
رژیم گروه خونی،فهرست های بلندی از غذاها را که برای هر گروه خونی مفیدند را دربرمی گیرد. همچنین فهرست های غذایی شامل غذایی که هر گروه خونی باید از آن دوری کند و غذاهایی که خنثی یا بدون ضرر هستند، می باشند. دکتر آدامو گزارش می دهد که این رژیم  بدین صورت است.
مزایای رژیم گروه خونی؛
گروه خونی O   
ازناهنجاری لختگی خون و وبیماری های التهابی مانند ورم مفصل،بزرگ شدگی غدۀ تیرویید،زخم معده و آسم جلوگیری می کند.
گروه خونی A
خطر بیماری قلبی،سرطان،آنمی، ناهنجاری های کبد وکیسه صفرا ودیابت نوع 1 را کاهش می دهد.
گروه خونی B
خطر دیابت نوع 1،سندروم خستگی مزمن،ناهنجاری های سیستم ایمنی مانند بیماری لوگریگ، لوپوس و اسکلرودرمی را کاهش می دهد.
گروه خونی AB
خطر پیشرفت بیماری قلبی،سرطان و آنمی را کاهش می دهد.

 طبق نظر دکتر آدامو افرادی که گروه خونی شان A است از رژیم گیاهی و گیاه خواری سود می برند. افرادی که گروه خونشان B است نسبت به گروه های دیگر خونی دربرابر فرآورده های لبنی مقاوم ترند.در این رژیم، هم گوشت و هم گیاهان وهم فرآورده های لبنی دیده می شوند.  گروه خونی AB که نوع کمیابی است،( حتی امروزه کمتر از5 % مردم جهان گروه خونی AB دارند) به عنوان گروه ترکیبی با توانایی های زیاد مشخص می شود.
دکترآدامو همۀ غذاها را به 16 گروه تقسیم می کند که عبارتند از:

 • گوشت وماکیان،گوشت خوک و ماهی دریایی و صدف.
 •  تخم مرغ و لبنیات- شیر،ماست، بستنی و پنیر .
 • روغن ها و چربی ها- تمام روغن ها مانند کرۀ بادام زمینی روغن بذرکتان،روغن کنجد و...
 • آجیل و دانه ها- همۀ آجیل ها(مغزها) و دانه ها.
 • لوبیا وبنشن- تمام لوبیا ها ونخودها.
 • حبوبات،جوی دوسر- جو،گندم،فلس های ذرت، برنج پف دار(برنجک).
 • نان ها و شیرینی ها.
 • غلات و ماکارونی –آرد،گندم سیاه، رشته،اسپاگتی.
 • سبزیجات- تمام سبزیجات،زیتون،فلفل و آووکادو.
 • میوه- میوه های تازه،میوۀ خشک و میوه های کمپوتی.
 • آب میوه و مایعات­- همۀ آب میوه های تازه و غنی شده.
 • ادویه- همراه ادویه های تازه و خشک ،شربت،خمیر سویا، سس سویا و دیگر سس ها که لبنی نیستند.
 • چاشنی ها- مایونز، خردل،سس گوجه،ژله،مربا،چاشنی ترش و چاشنی سالاد.
 • چای گیاهی- همۀ چای های گیاهی.
 • مایعات متفرقه- قهوه، چای سیاه و سبز ، آب های معدنی،کولا- شراب، آب جو و نوشابه

درمیان این 16 گروه غذایی،او غذای افراد را به غذاهای چاق کننده، کاهش دهندۀ وزن، غذاهای مفید،غذاهای خنثی و غذاهای ممنوع تقسیم می کند. این روش رژیم برای هر گروه خونی منحصر به فرد و اختصاصی است. مثلاً جوجه برای افراد دارای خون O و A خنثی است و برای گروه های B و AB درمیان غذاهای پرهیزی است.نمونۀ دیگر محصولات گندمی است.دکتر آدامو می گوید محصولات گندم برای گروه خونی O مفید نبوده و باید پرهیز شوند.
افراد گروه B هم باید ازخوردن گندم بپرهیزند.به عبارت دیگر گندم برای گروه A مفید و برای AB خنثی است.برای هر گروه خونی دستورالعمل ها و نمونه هایی وجود دارد.
عملکرد؛ رژیم های منطبق بر گروه خونی برپایۀ این حقیقت است که همۀ غذاها دارای لکتین یا پروتئینی هستند که در خون می تواند با آنتی بادیها واکنش نشان دهد.
دکتر آدامو اکثر غذاها را آزموده و مشخص کرده چه گروه خونی علیه لکتین  بیشتر غذاها واکنش نشان می دهد. زمانی که لکتین غذای خاصی با گروه خونی واکنش می دهد،فرآیندی به نام  عمل دلمه شدن خون روی می دهد.
به دنبال دلمه شدن ،لکتین باعث می شود خون چسبناک شود.دکتر آدامو معتقد است که این سلول های خونی چسبناک باعث بروز برخی شرایط پزشکی مانند هضم و گوارش معیوب، مشکلات کبدی وکلیوی، سردرد،دیابت،چاقی و بسیاری بیماری های دیگر می شوند.
 برای وارونه کردن مشکلات که به وسیلۀ چسبندگی خون ایجاد شده اند، فرد باید مصرف غذاهایی که باعث این عمل می شوند را کم یا قطع کند. دکتر آدامو غذاها را تست کرده و مشخص می کند چه غذاهایی  به طور وارونه با گروه های خونی وارد عمل می شوند. با دنبال کردن رژیم  گروه خونی، از غذاها و لکتین های صدمه زننده پرهیز می شود تا سلامتی به دست آید.
 علاوه بر گروه های اصلی خون ،گروه های فرعی خونی  هم وجود دارند. این ها عوامل دیگری هستند که در خون تان وجود دارند( RH بخشی از خون است که مشخص می کند گروه خون مثبت است یا منفی). عامل RH گروه خون به وسیلۀ رژیم تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

طبق نظر آدامو فواید دنبال کردن این رژیم برای افرادی که گروه خونی A دارند، شامل کاهش وزن، کاهش خطر بیماری قلبی، سرطان آنمی،ناهنجاری های کبد وصفرا و دیابت نوع 1 است. افرادی که گروه خونی B هستند درصورت دنبال کردن این رژیم ،به کاهش وزن و کاهش خطر بروز نوع 1 دیابت،سندروم خستگی مزمن و ناهنجاری های سیستم ایمنی مانند لوگریگ ،لوپوس و اسکلرودرمی دست می یابند.
افرادی که خون AB دارند و این رژیم را می گیرند،وزن کم کرده و خطر بیماری قلب وعروق ،سرطان و آنمی در آن ها کم می شود .افرادی که گروه خونی O دارند و این رژیم را دنبال می کنند به کاهش وزن و پیشگیری از ناهنجاری های لختگی خون،بیماری های التهابی مانند ورم مفصل،بزرگ شدن تیروئید،زخم معده و آسم دست می یابند.
هشدارها؛ گروه خونی ویژگی ثابت فرد است و هرگز تغییر نمی کند ولی شرایط پزشکی زیادی وجود دارند که تغییر می کنند مانند سن افراد. از این رو ممکن است بیماری هایی مانند دیابت،فشارخون و بیماریهای قلبی عروقی اتفاق بیافتد و ادامه مصرف برخی از مواد غذایی که درگروه خونی خاصی توصیه می شده است درحال حاضر مضر باشد.  به عبارت دیگر درصورت بروز تغییر های اشاره شده دربالا، چنانچه رژیم غذایی منطبق بر گروه خونی برای حفظ سلامتی مجاز نباشند،دنبال کردن آن مضر است.
بطور مثال اگر در یک گروه خونی توصیه به مصرف شیر می شود لازم است که فرد مبتلا به لاکتاز دفیشینسی نباشد زیرا نخواهد توانست شیر را تحمل کند.برعکس محدود کردن مصرف شیر در افراد منجر به کمبود کلسیم و بیماری های استخوانی می شود.
تأیید می کنیم افرادی که بیماری هایی مانند دیابت،تصلب شرائین،نارسایی خطرناک کبدی و یا بیماری  کلیوی دارند نمی توانند رژیمی را مناسب با گروه خونی خود دنبال کنند.گروه: معرفی انواع رژيم غذايی - زمان: جمعه بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۸۹ - ساعت ۱۴:۰۷ - تعداد بازديد: ۶,۲۷۶ - شش هزار و دويست و هفتاد و شش
Advertising